Otázka, či sme vo vesmíre sami, fascinuje ľudstvo už celé stáročia. Objavovanie exoplanét – planét mimo našej Slnečnej sústavy – prinieslo v posledných rokoch množstvo prelomových objavov. Európska vesmírna agentúra (ESA) preto spustila misiu Plato, ktorej cieľom je hľadať planéty podobné Zemi, ktoré by mohli byť potenciálne obývateľné.
Čo je misia Plato?
Plato (PLAnetary Transits and Oscillations of stars) je vesmírny teleskop navrhnutý na detekciu exoplanét prostredníctvom pozorovania prechodov planét popred materské hviezdy. Teleskop bude zároveň skúmať aj vnútornú štruktúru hviezd pomocou tzv. astroseizmológie, čo umožní presnejšie určiť vlastnosti hviezd a ich planét.
Prečo je to dôležité?
Plato sa zameria najmä na planéty podobné Zemi – skalnaté, obiehajúce v obývateľnej zóne, kde by mohla existovať voda v kvapalnom stave. Týmto spôsobom môže misia identifikovať systémy, ktoré majú potenciál podporovať život. Presné merania hviezd a ich planét umožnia vedcom vytvárať detailné modely týchto systémov a porovnávať ich s našou Slnečnou sústavou.
Nový krok v hľadaní života
Hoci už boli objavené tisíce exoplanét, väčšina z nich má veľmi odlišné podmienky od tých, ktoré poznáme na Zemi. Plato sa zameria na tie, ktoré sú stabilné, v primeranej vzdialenosti od svojej hviezdy a s dostatočne dlhou obežnou periódou – faktory, ktoré sú kľúčové pre vznik a udržanie života.
Európske know-how a budúcnosť výskumu
Misia Plato predstavuje technologicky náročný projekt, ktorý stavia na dlhoročných skúsenostiach európskych vedcov a inžinierov. Po vypustení bude teleskop monitorovať tisíce hviezd v širokom zornom poli a zhromažďovať údaje, ktoré budú spracovávané tímami z celého sveta.
Plato má potenciál zmeniť naše chápanie vesmíru a priblížiť nás k jednej z najväčších vedeckých otázok: Existuje niekde tam vonku iný svet, kde by mohol existovať život? Vďaka tejto misii môže byť odpoveď oveľa bližšie, než si myslíme.