Kategórie
Diskusie s vedcami

Medzihviezdne cestovanie v skutočnom svete

V tomto webinári sa vrátime k medzihviezdnému cestovaniu. No tentoraz to bude prehľad jeho konceptov a ak vás zaujíma, ktoré možnosti medzihviezdného cestovania sú najreálnejšie, tak si ho nenechajte ujsť 🙂

Tému nám priblíži Prof. André Füzfa, teoretický astrofyzik pôsobiaci na Institute for Complex Systems at the University of Namur (Belgicko).

Bussard ramjet (public domain, NASA)

O čom prednáška bude

Existuje iba jeden skutočne závažný fyzikálny problém, a to medzihviezdne cestovanie. Aj keď nie je teoreticky nemožné, vo veľkej miere sa považovalo za nerealizovateľné, a tak bola táto dôležitá téma opustená, stala sa kontroverznou a v zúfalstve bola ponechaná špekulatívnej fyzike. V tejto prednáške poskytnem konštruktívny, ale kritický prehľad hlavných myšlienok, ktoré boli navrhnuté na dosiahnutie hviezd: relativistický reakčný pohon, generačné lode, skreslenia v časopriestore a cestovania nadsvetelnou rýchlosťou. Potom sa zameriame na pravdepodobné najvykonateľnejšie možnosti: priamy pohon a medzihviezdne (Bussardove) prúdové motory. Budú poskytnuté podrobné numerické príklady medzihviezdneho prieskumu s nanosondami (projekt Starshot) a kozmickými loďami s posádkou na základe nedávneho modelovania v rámci relativity, ktoré oživilo danú tému. Cieľom prednášky je ukázať, za akých podmienok by mohlo medzihviezdne cestovanie v skutočnosti nastať, bez toho, aby sa spoliehali na špekulatívnu fyziku, a aké sú niektoré kľúčové výskumné problémy, ktoré by sa dnes mali skúmať, aby sa v budúcnosti dostali ku hviezdam.

O prednášajúcom

Prof. André Füzfa je teoretický astrofyzik pôsobiaci na Institute for Complex Systems at the University of Namur (Belgicko). Má rozsiahle výskumné zázemie v kozmológii (tmavá energia a formovanie vo veľkom meradle), upravenú gravitáciu a testy všeobecnej relativity, formovanie a detekciu prvotných čiernych dier, ako aj témy inšpirované sci-fi, ako sú generátory gravitačného poľa a medzihviezdne cestovanie. Patentoval tiež dve zariadenia elektromagnetických generátorov a detektorov gravitačných vĺn.

Webinár sa uskutoční v Stredu, 2.6.2021 o 16:00 cez ZOOM

Otazky sa môžete pýtať cez slido, kód udalosti #768161.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *