Udalosti

Prieskum obrích planét: Jupiter, Saturn, Urán a Neptún

Aj tentoraz to bude o misiách veľmi ďaleko, častokrát tam kde ešte nikdy nik nebol. Obrie planéty slnečnej sústavy skrývajú odpovede na mnoho kľúčových otázok. O pripravovaných misiách k Jupiteru, Saturnu, Uránu a Neptúnu nám porozpráva Dr. Mark Hofstadter, planetárny vedec z Jet Propulsion Laboratory NASA.

Viac informácií

Medzihviezdne cestovanie v skutočnom svete

V tomto webinári sa vrátime k medzihviezdnému cestovaniu. No tentoraz to bude prehľad jeho konceptov a ak vás zaujíma, ktoré možnosti medzihviezdného cestovania sú najreálnejšie, tak si ho nenechajte ujsť.

Viac informácií

Dragonfly: Rotorcraft Lander pre Saturnov mesiac Titan

Nasledujúci webinár bude o rotorcrafte, ktorý NASA vyšle na Saturnov mesiac Titan. O misii Dragonfly nám porozpráva Ralph Lorenz z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory. Ten je autorom jej konceptu a pôsobí ako Mission Architect Dragonfly projektu.

Viac informácií

Webinár: Projekt SpaceDrive – revolučný pohon pre medzihviezdne lety

Tentokrát to bude o revolučných pohonoch pre medzihviezdne lety. Na Technickej Univerzite v Drážďanoch sú najlepší na svete v ich testovaní. Porozpráva nám o tom Prof. Martin Tajmar riaditeľ Aerospace engineering institute na TU v Drážďanoch.

Viac informácií

Misia Swarm a aktuálne zmeny v magnetickom poli Zeme

10.06.2020
o 15:00,
Webinár: zoom.us/j/7312925489

Misia Swarm skúma Zemské magnetické pole. Žiaden z vesmírnych prieskumov magnetického poľa Zeme to doteraz nerobil tak detailne. Webinár bude o tejto zaujímavej misii a osvetlí aj aktuálne zmeny v magnetickom poli Zeme, zahŕňajúce rýchly pohyb severného magnetického pólu a rast intenzity poľa v oblasti Juhoatlantickej anomálie. Misiu Swarm nám priblíži Chris Finlay z DTU…

Viac informácií

PLATO, vesmírna misia na hľadanie nových svetov

13.05.2020
o 15:00,
Webinár: zoom.us/j/7312925489

Sú vo vesmíre ďalšie svety, podobné tomu nášmu? Je vo vesmíre život? To sú otázky, ktoré si kladieme celé stáročia. Ak by ste hľadali otázky, na ktoré chceme poznať odpoveď viac než na tieto dve, veľa by ste ich nenašli. V posledných desaťročiach sa postupne dozvedáme koľko a akých planét majú hviezdy vo vesmíre. Dôležitú…

Viac informácií

Webinár: Euclid – objavovanie temnej stránky vesmíru

29.04.2020
o 15:00,
Webinár: zoom.us/j/7312925489

Nasledujúci webinár bude venovaný pravdepodobne najväčšej otázke súčasnej vedy. Otázke z čoho je náš vesmír. O veľkej väčšine vesmíru to nevieme. 95 percent vesmíru tvoria tmavá hmota a tmavá energia. Čo je tmavá hmota a energia je otvorená otázka na ktorú stále hľadáme odpoveď. Stredajší webinár bude o ambicióznom prieskumníkovi tmavej hmoty a energie, o…

Viac informácií

Webinár: SMILE, ako slnečný vietor pôsobí na magnetosféru Zeme

22.04.2020
o 15:00,
Webinár: zoom.us/j/7312925489

Ak sa pozriete na všetky misie Európskej Vesmírnej Agentúry ESA, tak SMILE je určite tá s najkrajším názvom 🙂 Práve tejto misii bude venovaný piaty webinár TUKE Space Forum. SMILE sa zameria na to ako slnečný vietor ovplyvňuje našu magnetosféru. Na pochopenie dynamiky interakcie medzi slnečným vetrom a magnetosférou Zeme. SMILE je kľúčovou misiou pre…

Viac informácií

Webinár: SOFIA, observatórium medzi nebom a zemou

15.04.2020
o 16:00,
Webinár: zoom.us/j/7312925489

Štvrtá prednáška-webinár TUKE Space Forum bude venovaná unikátnemu observatóriu SOFIA. Veď uznajte sami, veľký teleskop na palube Boeingu 747, to je taká technická lahôdka, aká sa len tak nevidí. SOFIA prináša spojenie výhod vesmírnych a pozemných teleskopov v jednom. O lietajúcom observatóriu SOFIA nám porozpráva a na naše otázky odpovie Bernhard Schulz, Deputy Science Mission…

Viac informácií

Webinár: Athena, ako vyzerá zrážka supermasívnych čiernych dier v priamom prenose?

25.03.2020
o 14:45,
Webinár na adrese https://zoom.us/j/7312925489

Athena, je misia ESA na skúmanie vývoja baryónovej hmoty vo vesmíre a aj na sledovanie tých najvačších zrážok vo vesmíre, zrážok supermasívnych čiernych dier. Základné otázky, na ktoré bude hľadať odpovede sú – Ako a prečo sa bežná hmota zhromažďuje do veľkých štruktúr?– Ako sa baryóny zachytené v týchto štruktúrach vyvíjajú od epochy ich sformovania?–…

Viac informácií

Gaia, najpresnejšie oko na pozorovanie hviezd

11.03.2020
o 14:30,
Webinár na adrese https://zoom.us/j/7312925489

Gaia je misia Európskej vesmírnej agentúry ESA s cieľom vytvorenia najpresnejšieho 3D katalógu hviezd a astronomických objektov doteraz. Je základným kameňom misie na zmapovanie viac než miliardy hviezd v Mliečnej dráhe a za ňou. Gaia je navrhnutá na astrometrické pozorovania s ďaleko väčšou presnosťou ako doterajšie misie. Do vesmíru odštartovala v roku 2013 a svoje…

Viac informácií

HERA, misia na obranu našej planéty

26.02.2020
o 14:00,
UVP TECHINCOM, Němcovej 5, Košice

HERA je prvá misia ľudstva k binárnemu systému astreroidov. Je príspevkom Európskej vesmírne agentúry ESA do veľkolepého experimentu, ktorého výsledkom bude technika na obranu našej planéty. HERA odštartuje v roku 2024 a k svojmu cieľu, binárnemu systému Didymos, priletí v roku 2026.

Viac informácií