Kategórie
Diskusie s vedcami

Misia Swarm a aktuálne zmeny v magnetickom poli Zeme

Misia Swarm skúma Zemské magnetické pole. Žiaden z vesmírnych prieskumov magnetického poľa Zeme to doteraz nerobil tak detailne.

Webinár bude o tejto zaujímavej misii a osvetlí aj aktuálne zmeny v magnetickom poli Zeme, zahŕňajúce rýchly pohyb severného magnetického pólu a rast intenzity poľa v oblasti Juhoatlantickej anomálie.

Misiu Swarm nám priblíži Chris Finlay z DTU Space, Technical University of Denmark.

(Obrázok: ESA–P. Carril, 2013)

O čom prednáška bude:

Trio satelitov Swarm v súčasnosti vykonáva doteraz najpodrobnejší prieskum zemského magnetického poľa na nízkej obežnej dráhe Zeme. V tejto prednáške uvediem prehľad misie Swarm, opíšem, ako sa zozbierané údaje používajú na zostavenie globálnych modelov geomagnetického poľa a uvediem výsledky týkajúce sa nedávnych zmien v tejto oblasti. Patria sem nedávny rýchly pohyb severného magnetického pólu a rast slabej oblasti magnetického poľa v južnom Atlantiku. Zameriam sa aj na dôsledky pre slabo pochopenú dynamiku jadra Zeme.

Chris Finlay

O prednášajúcom:

Chris Finlay je profesorom geomagnetizmu na DTU Space, Technical University of Denmark. Jeho práca sa zameriava na zmeny v zemskom magnetickom poli v časových mierkach od minút po tisícročia, skúmajúc pozorovacie aj teoretické aspekty. Má magisterský titul z fyziky na univerzite v Oxforde vo Veľkej Británii a titul PhD z geofyziky na University of Leeds vo Veľkej Británii. Pred nástupom na Dánsku technickú univerzitu v roku 2011 pracoval 5 rokov ako postdoktorandský vedecký pracovník a potom ako oberassistant v ETH v Zürichu. V roku 2010 bol hlavným autorom International Geomagnetic Reference Field a bol predsedom pracovnej skupiny IAGA V-MOD od roku 2011 do roku 2015. V roku 2012 mu udelili SEDI Doornbos Memorial Prize za vynikajúcu prácu na prieskume hlbokého vnútra Zeme. Vo veľkej miere pracuje s geomagnetickými pozorovaniami zo satelitov a pozemných observatórií, pomocou ktorých zisťuje štruktúru a dynamiku Zeme.

Webinár sa uskutoční v Stredu, 21.4.2021 o 16:00 cez ZOOM

Otázky pre prednášajúceho môžete klásť cez slido,
kód udalosti: #44963.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *