Kategórie
Diskusie s vedcami

Webinár: Projekt SpaceDrive – revolučný pohon pre medzihviezdne lety

Tentokrát to bude o revolučných pohonoch pre medzihviezdne lety. Na Technickej Univerzite v Drážďanoch sú najlepší na svete v ich testovaní. Porozpráva nám o tom Prof. Martin Tajmar riaditeľ Aerospace engineering institute na TU v Drážďanoch.

(Obrázok: NASA/ESA, Hubble’s New Shot of Proxima Centauri, our Nearest Neighbor)

O čom prednáška bude

Slovami Martina Tajmara: Medzihviezdne lety v rozmedzí dĺžky ľudského života sú v súčasnosti mimo dosahu našich fyzikálnych a technických možností – alebo sú úplne nemožné. Napriek tomu – mnohé technológie, ktoré dnes používame, boli nie až tak dávno tiež nemožné. Takže, existujú na obzore nejaké technológie, ktoré môžu spôsobiť revolúciu v kozmickom cestovaní? Na TU Drážďany staviame najlepšie ťahové váhy na svete, aby sme dôveryhodne vyhodnotili tvrdenia z literatúry a testovali v režimoch, ktoré doposiaľ neboli dostupné. WARPový pohon, tu sme …

O prednášajúcom

Prof. Martin Tajmar získal titul B.Sc., M.Sc. z fyziky a doktorát z elektrotechniky na Viedenskej technickej univerzite v Rakúsku, ako aj magisterský titul v kozmických štúdiách na International Space University vo francúzskom Štrasburgu. V roku 1999 nastúpil do Európskej vesmírnej agentúry ESA na pozícii Young-Graduate-Trainee v sekcii elektrických pohonov. V roku 2000 prešiel na Austrian Institute of Technology, kde bol v roku 2005 vymenovaný za vedúceho oddelenia vesmírneho pohonu a pokročilých konceptov. V rokoch 2010 – 2012 bol docentom pre letecké inžinierstvo na KAIST v Kórei a v roku 2012 bol vymenovaný za riadneho profesora a vedúceho katedry kozmických systémov na Drážďanskej Technickej Univerzite (TU Dresden) v Nemecku vyvíjajúcej elektrický / pokročilý pohon, inovatívne energetické a mikrosatelitné riešenia. Od roku 2014 je riaditeľom ústavu leteckého inžinierstva na TU v Drážďanoch.

Webinár sa uskutoční v Stredu, 21.4.2021 o 16:00 cez ZOOM

Otazky sa môžete pýtať cez slido, kód udalosti #503902.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *