Kategórie
Aktuality

Pripravujeme: Athena a LISA na love supermasívnych čiernych dier

V rámci série prednášok „Diskusie s vedcami“ pre vás pripravujeme zaujímavé kombo. Dvojicu prednášok o experimentoch, ktoré pri svojej spolupráci dokážu vystopovať a potom v „priamom prenose“ sledovať zrážku supermasívnych čiernych dier. A nielen to.

Athena, je misia ESA na skúmanie vývoja baryónovej hmoty vo vesmíre a aj na sledovanie tých najvačších zrážok vo vesmíre, zrážok supermasívnych čiernych dier.

Základné otázky, na ktoré má Athena odpovedať sú

  • Ako a prečo sa bežná hmota zhromažďuje do veľkých štruktúr?
  • Ako sa baryóny zachytené v týchto štruktúrach vyvíjajú od epochy ich sformovania?
  • Ako čierne diery rastú a pôsobia na ich okolie, ako ovplyvňujú kozmologickú evolúciu galaxii kde sa nachádzajú?

Toto sú fundamentálne astrofyzikálne otázky, na zodpovedanie ktorých je Athena, röntgenové observatórium nasledujúcej generácie Európskej Vesmírnej Agentúry, navrhnutá. No Athena bude mať, vďaka jej vedeckému výkonu prekračujúcemu o jeden rád akúkoľvek existujúcu röntgenovú misiu, vplyv na praktický každú oblasť astrofyziky.

Athena misiu nám zblízka predstaví Matteo Guainazzi, pôsobiaci ako Study Scientist for Athena mission. Prednáška sa bude konať štvrtú Stredu v marci, 25.3.2020.

Athena v spolupráci s LISA misiou ESA uvidí zrážku supermasívnych čiernych dier takpovediac v priamom prenose. Ako to dokáže pekne ilustruje nasledujúce video.

LISA misii sa vo svojej prednáške, ktorú plánujeme na 27. mája 2020 (štvrtá streda v Máji) bude venovať Paul McNamara, ESA Mission Project Scientist .

Pripomíname, že najbližšia prednáška série „Diskusie s vedcami“ sa uskutoční budúci týždeň, v Stredu 11.3.2020 v TECHNICOMe a bude o Gaia misii Európskej vesmírnej agentúry. Svetom Gaia misie nás prevedie Timo Prusti pôsobiaci ako Gaia Project Scientist.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *