Kategórie
Aktuality

Webinár: Gaia, najpresnejšie oko na pozorovanie hviezd

Berúc do úvahy aktuálnu situáciu, sme nútení zmeniť formu stredajšej prednášky o Gaia misii na webinár. Akcia sa v TECHNICOMe konať nebude, miesto nej budeme mať v rovnakom čase webinár.

Prednáška Tima Prustiho a súvisiaci program prebehnú, tak ako bolo pôvodne naplánované, no bude ich možné sledovať len cez internet, cez aplikáciu Zoom.

Adresa na ktorej môžete sledovať prednášku:

https://zoom.us/j/7312925489

Meeting ID: 731 292 5489

Svoje otázky Timovi Prustimu, budete môcť poloziť cez slido, na adrese:

https://www.sli.do/

pre event code: #Y155

Dúfame, že vás to neodradí, a budete sledovať prednášku cez internet.

Vidíme sa online v stredu o 14:30 🙂

O prednáške

Gaia misii bude venovaná druhá prednáška z cyklu popularizačných prednášok “Diskusií s vedcami”, tentoraz vo forme vo forme webinára. Svetom Gaia misie nás prevedie Timo Prusti pôsobiaci ako Gaia Project Scientist.

Prednáška poskytne prehľad o satelite, jeho fungovaní a jeho pozorovaniach. Prinesie zhrnutie druhého vydania Gaia DR2 katalógu s najvýznamnejšími získanými vedeckými výsledkami. Dozvieme sa tiež o budúcnosti misie a dátach, ktoré ešte budú zverejnené.

Timo Prusti sa vo svojom výskume zaujíma najmä o témy súvisiace s vznikom hviezd. Tie zahŕňajú výskum zameraný na mladé hviezdokopy a disky okolo hviezd.

V súčasnosti sa jeho práca sústreďuje na využitie údajov Gaia DR2 pri štúdiách mladých hviezd. Osobitnú pozornosť venuje mladým hviezdnym populáciám v Gouldovom páse, ktoré sú vhodné pre skúmanie procesu tvorby hviezd, ale aj pochopeniu samotnej štruktúry Gouldovho pásu.

Program
14:30 Otvorenie
14:35 Prezentácia projektu TUKE Space Forum, najbližších budúcich prednášok
14:45 Výber noviniek o výskume vesmíru
15:00 Prednáška: Gaia, najpresnejšie oko na pozorovanie hviezd
~15:45 Diskusia k prednáške
~16:15 Záver

Gaia - kresba

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *