Aktualizácia 9.3.2020
Vzhľadom na súčasný vývoj a obmedzenia na zamedzenie šírenia sa koronavírusu, plánovaná stredajšia prednáška o Gaia misii bude prenášaná cez internet. Pozrieť si ju môžete na adrese
Dúfame, že vás to neodradí a pozriete si prednášku on-line.
Pôvodná tlačová správa: V Košiciach môžete každú druhú a štvrtú stredu v mesiaci navštíviť sériu zaujímavých prednášok z oblasti vesmírneho výskumu. Prednášky nazvané „Diskusie s vedcami“ sú realizované v rámci projektu TUKE Space Forum a priblížia vybrané experimenty súčasného vesmírneho výskumu. Prednášajúcimi sú poprední predstavitelia týchto experimentov, ktorí svoj projekt odprezentujú telekonferenčne a odpovedia na otázky zúčastnených.
Nasledujúca z pripravovaných prednášok je venovaná Gaia misii a uskutoční sa v Stredu 11.3.2020.
O misii Gaia
Gaia je misia Európskej vesmírnej agentúry ESA s cieľom vytvorenia najpresnejšieho 3D katalógu hviezd a astronomických objektov doteraz. Je základným kameňom misie na zmapovanie viac než miliardy hviezd v Mliečnej dráhe a za ňou. Gaia je navrhnutá na astrometrické pozorovania s ďaleko väčšou presnosťou ako doterajšie misie.
Do vesmíru odštartovala v roku 2013 a svoje merania tam bude realizovať až do roku 2022.
O prednáške
Gaia misii bude venovaná druhá prednáška z cyklu popularizačných prednášok “Diskusií s vedcami”. Svetom Gaia misie nás prevedie Timo Prusti pôsobiaci ako Gaia Project Scientist.
Prednáška poskytne prehľad o satelite, jeho fungovaní a jeho pozorovaniach. Prinesie zhrnutie druhého vydania Gaia DR2 katalógu s najvýznamnejšími získanými vedeckými výsledkami. Dozvieme sa tiež o budúcnosti misie a dátach, ktoré ešte budú zverejnené.
Timo Prusti sa vo svojom výskume zaujíma najmä o témy súvisiace s vznikom hviezd. Tie zahŕňajú výskum zameraný na mladé hviezdokopy a disky okolo hviezd.
V súčasnosti sa jeho práca sústreďuje na využitie údajov Gaia DR2 pri štúdiách mladých hviezd. Osobitnú pozornosť venuje mladým hviezdnym populáciám v Gouldovom páse, ktoré sú vhodné pre skúmanie procesu tvorby hviezd, ale aj pochopeniu samotnej štruktúry Gouldovho pásu.
Program
14:30 Otvorenie
14:35 Prezentácia projektu TUKE Space Forum, najbližších budúcich prednášok
14:45 Výber noviniek o výskume vesmíru
15:00 Prednáška: Gaia, najpresnejšie oko na pozorovanie hviezd
~15:45 Diskusia k prednáške
~16:15 Záver
Prednáška prebehne v budove UVP TECHNICOM, Boženy Němcovej 5 v Košiciach.
Na prednášku sa môžete registrovať na adrese www.meetup.com/TUKE-Space-Forum
Web projektu: spaceforum.sk
Táto Tlačová správa je voľne šíriteľná.